Informacja dla pacjenta o leczeniu ortodontycznym aparatami stałymi

Drodzy Pacjenci.

Podejmujemy się leczenia ortodontycznego, gdy podczas badania lekarz stwierdził, że zmianę położenia zębów można osiągnąć za pomocą aparatu stałego. Jeżeli leczenie ma być skuteczne, konieczna jest dobra współpraca pacjenta z lekarzem. Celem leczenia ortodontycznego jest osiągnięcie takiego ustawienia zębów by poprawić funkcję żucia, mowy, a głównie estetykę wyglądu pacjenta.

LECZENIE ORTODONTYCZNE MA DWA ETAPY:

  1. Aktywna zmiana położenia zębów aż do osiągnięcia ich prawidłowego ustawienia. Okres [czas] leczenia zależy od rodzaju wady zgryzu i waha się od 1.5 roku do 2.5 r.
  2. Faza retencji – utrzymanie zębów w nowym, osiągniętym leczeniem ustawieniu.

Przed rozpoczęciem leczenia lub w trakcie jego trwania [pomiędzy etapami] konieczne jest, aby pacjent był w stałej obserwacji by lekarz kontrolował wzrost i jego wpływ na poprawę, a czasem na rozwój wady.
Aparaty stałe składają się z metalowych krążków i zamków, które osadzamy na zęby, oraz drucianych łuków, do których przywiązujemy zęby. Do tych części często dołączamy według potrzeby elementy zakładane przez pacjenta, np. wyciąg zewnątrzustny, gumki elastyczne i aparaty zdejmowane.

aparat ortodontyczny stały Cieszyn

Warunki leczenia

1. Higiena jamy ustnej

Konieczne jest bardzo dokładne czyszczenie wszystkich powierzchni zębów nie tylko rano i wieczorem, ale zawsze po każdym posiłku. W miejscach, gdzie zalegają resztki pokarmu powstaje próchnica i stan zapalny dziąseł. Warunkiem dokładnego czyszczenia zębów jest szczoteczka do zębów z miękkim włosiem wymieniana często. Można korzystać z profesjonalnych szczoteczek do czyszczenia aparatów stałych [jednopęczkowych, miniwyciorów]. Szczoteczki należy nosić ze sobą w szkole, pracy, podróży. Bardzo ważna jest samokontrola wyniku szczotkowania zębów poprzez sprawdzenie, czy przy brzegu dziąsłowym nie pozostał biały, miękki osad – płytka nazębna.

2. Odżywianie

W trakcie leczenia należy ograniczyć słodycze, zwłaszcza oblepiające cukierki czekoladowe, których resztki przylegają do zębów i powodują próchnicę. Nie można również odgryzać twardych kawałków np. jabłka. Żucie twardych pokarmów oraz gumy do żucia może uwolnić elementy aparatu [pierścienie, zamki ] oraz obciąża zęby dodatkowymi siłami, co nie jest korzystne.

3. Współpraca

Należy przestrzegać zaleceń lekarza, nosić dodatkowe urządzenia [wyciąg zewnątrzustny, gumki do wyciągów międzyszczękowych, aparaty ruchome ] ponieważ bez ich współdziałania nie uzyskamu poprawy. Szczoteczkę do zębów i wszystkie dodatkowe elementy aparatu należy nosić ze sobą na wizyty kontrolne.

4. Wizyty kontrolne

Należy zgłaszać się na wyznaczone przez lekarza wizyty kontrolne. Aparat nie działa automatycznie - w czasie kontroli lekarz sprawdza i aktywuje działanie części aparatu. Nie zgłoszenie się na wizytę powoduje wydłużenie procesu leczenia, a bez kontroli aparat może działać na niekorzyść. Gdyby doszło do uwolnienia któregoś z elementów aparatu [zamka, pierścienia] lub gdyby aparat spowodował ucisk na dziąsło – należy zgłosić się natychmiast – nawet przed wyznaczonym terminem wizyty. Leczenie ortodontyczne wymaga dużej cierpliwości ze strony pacjenta i lekarza, wytrwałości i samozaparcia.

Leczenie aparatami stałymi jest pracochłonne i drogie, ponieważ elementy i materiały są z importu. Jeżeli pacjent nie chce lub nie może zastosować się do wszystkich zaleceń i wymagań leczenia – powinien zastanowić się czy w ogóle rozpoczynać leczenie ortodontyczne.

Broszura informacyjna

gabinet ortodontyczny Cieszyn

Liczba odwiedzin

073071

Gabinet Stomatologiczny Elżbiety Belon

ul. Bielska 55B, 43-400 Cieszyn
+48 (33) 858 19 12
info@ortodonta-cieszyn.pl
Copyright © Elżbieta belon ortodoncjaProjekt i wykonanie  leczenie wad zgryzu Cieszyn WGB-Group

ortodonta Cieszyn, aparaty ortodontyczne Cieszyn, aparat ortodontyczny Cieszyn, aparat ortodontyczny ruchomy Cieszyn, aparat ortodontyczny stały Cieszyn, gabinet ortodontyczny Cieszyn, leczenie ortodontyczne Cieszyn, leczenie wad zgryzu Cieszyn